Vytápět elektřinou nebo plynem?

Tuto otázku si jistě klade většina českých domácností, kde přijde vhod úspora prakticky každé koruny. Je tedy v současnosti výhodnější používat v našem bytě či domě plyn nebo jen elektřinu?

Donedávna totiž vycházelo srovnání plynu a elektřiny mírně ve prospěch plynu, ceny obou energií se ale neustále zdražují a tedy nic podobného za nějakou dobu už vůbec nemusí platit.

Je ale rozdíl, jestli vytápíte pomocí elektrického kotle nebo elektrických přímotopů, varianta dvě je totiž opravdu nesmírně drahá a šetřit oproti plynu tak můžete jen s pomocí elektrického kotle.

Pokud se rozhodujete pro nové bydlení, rozhodně zvolte spíše elektřinu. Plyn je nákladný už z hlediska počáteční investice, tedy jeho samotného zavedení. Vytápění či ohřev teplé vody je sice komfortnější s elektřinou nebo plynem, většina domácností, pokud je to jen trochu možné, se ale raději uchýlí k vytápění uhlím či palivovým dřevem, a to hlavně z ekonomických důvodů.

Pokud chcete vytápět například průměrný rodinný dům, zaplatíte přibližně jedenáct až dvanáct tisíc korun za vytápění elektřinou i plynem, částky nejsou tedy příliš rozdílné. Růst cen elektrické energie či plynu ale nejde dopředu odhadnout a za několik let by to mohlo být klidně úplně jinak. Mnoho českých domácností využívá také jak elektřinu tak plyn jako doplňkový zdroj při příliš velkých zimních mrazech.

Nespornou výhodou elektřiny je její snadná dostupnost. Není problém ji zavést prakticky kdekoliv a její zřizovací cena je oproti plynu asi poloviční, nevýhodou je podobně jako v případě plynu velmi vysoká cena dodávané energie. Vytápění našeho obytného prostoru pomocí elektřiny může vyjít třeba i o patnáct tisíc korun ročně dráž než vytápění plynem. Velkou výhodou obou těchto komodit je rozhodně vysoký komfort, nemusíme štípat dříví či hledat prostory pro skladování několika metrických centů uhlí.

Zdaleka nejlevnější je v tomto ohledu vytápění elektrickým tepelným čerpadlem, které má ale pořizovací cenu natolik vysokou, že návratnost této investice je řádově doba odpovídající jedné lidské generaci a 25 nebo 30 let čekání se nám asi těžko vyplatí, zvláště když přičteme případné náklady na opravu a údržbu samotného čerpadla.

 

 

Napsat komentář