Co skrývají nová podmořská naleziště zemního plynu u Řeckých břehů?

Ekonomika těžce zkoušeného Řecka je dost možná zachráněna. Při správném využití se mohou naleziště zemního plynu využívat pěknou řádku let, v podmořských nalezištích je této drahocenné látky takřka nekonečné množství, jeho hodnota je kanadskými odborníky odhadována na astronomických 600 miliard eur.

Objem řecké ekonomiky poklesl během čtyř let ze 210 miliard eur na nynějších 170 miliard, zoufalé úřady této středomořské země dokonce odstartovaly přípravu výstavby okruhu Formule 1, a to jistě jen proto, aby se podařilo alespoň částečně a přechodně zastavit růst nezaměstnanosti. To ale možná do budoucna nebude potřeba, v moři jižně od ostrova Kréta leží podle posledních průzkumů kanadských odborníků na tři a půl bilionu krychlových metrů zemního plynu. Řecká ekonomika sice vyváží magnezit a bauxit a další kovové nerosty, přičemž ložiska ropy jsou takřka vytěžená, tohle ale asi nikdo nečekal. Do Řecka se totiž v posledních letech energie spíše dováží než vyváží, pět procent řeckého domácího produktu jde meziročně na krytí dovozu potřebných energií.

První ložiska bude moci Řecko otevřít už během pěti let, první výsledky geofyzikálních prací budou k dispozici veřejnosti už v létě roku 2013. Ve prospěch Řecka mluví i nedávno objevená ložiska zemního plynu u albánských břehů, Středozemní moře je v tomto ohledu asi ještě dosti neprozkoumanou lokalitou. I když je třeba brát počáteční odhady trochu s rezervou, dost vysoká čísla se odhadují i v případě zemního plynu u břehů Španělska nebo Itálie – ekonomiky těchto států na tom jsou přitom podobně bídně jako ta řecká.

Řecká ložiska zemního plynu by přitom mohla obsahovat i tři miliardy barelů ropy, obě suroviny totiž vždy jdou ruku v ruce. Významnou vzpruhu pro ekonomiku a spoustu tolik potřebných pracovních míst by tak Řecku spadlo přímo do klína. Trochu to připomíná nekonečné zásoby stříbra v českém království, které na této surovině také pohádkově zbohatlo. Podle slov řeckého ministra energetiky Evangelose Livieratose existuje velká šance na konečný úspěch.

Řecká vláda vybírala ze sedmi firem, které měly na zakázce zájem, výběrové řízení nakonec vyhrála norská firma PGS, která zřejmě začne s přípravnými pracemi na těžbu v horizontu několika měsíců.

 

 

 

Napsat komentář